Menu Zamknij

Budowa własnego studia fotograficznego – o czym należy pamiętać?

Posiadanie własnego studia fotograficznego to niezwykłe udogodnienie dla aspirujących fotografów. Daje wiele możliwości – wyzwala kreatywność, pozwala na tworzenie pięknych ujęć w odosobnieniu, a także zapewnia prywatną przestrzeń, w której czujemy się swobodnie. Z takiego miejsca można skorzystać, kiedy tylko się chce – w końcu jedyne, czego potrzebujemy, to my sami oraz nasz aparat. Kiedyś takie marzenie spełnić mogli tylko nieliczni, ze względu na spory koszt budowy studia. Obecnie powoli się to zmienia – coraz więcej firm oferuje profesjonalne produkty w niskiej cenie. Dzięki temu każdy amator może z impetem rozpocząć przygodę z profesjonalną fotografią. Jak zbudować własne studio fotograficzne oraz z jakim wydatkiem musimy się liczyć?

Własne studio fotograficzne – jak wybrać odpowiednie miejsce?

Wybór miejsca jest niezwykle istotny w budowie własnego studia fotograficznego. Najlepiej jest przeznaczyć na to garaż, jeśli go posiadamy. Łatwo jest przemienić go w funkcjonalną pracownię odpowiadającą naszym potrzebom. Jeśli planujemy wynająć lokum, to musi być ono sporych rozmiarów. Same lampy błyskowe zajmują już sporo miejsca, a musi się też znaleźć miejsce na tło oraz inne akcesoria. Również fotograf musi mieć dużo przestrzeni, aby wykonać odpowiedni kadr zdjęcia, np. przy fotografii całej sylwetki. Pomieszczenie powinno być również wysokie – lampy błyskowe powinny znajdować się co najmniej 2,5 metra od sufitu. Tylko jeśli zadbamy o te parametry, będziemy mogli cieszyć się komfortowym użytkowaniem studia fotograficznego. Co więcej, dzięki większemu pomieszczeniu uzyskamy ładniejsze światło.

Ważne aspekty – tło oraz oświetlenie

Początkujący fotografowie powinni postawić na proste, funkcjonalne tło. Dodatkowo można wykorzystać białą bądź ceglaną ścianę. Dobrym pomysłem może się okazać system do zawieszania oprawy – będzie on bardzo pomocny w pracy. Opcją dla osób zainteresowanych zainwestowaniem większej ilości pieniędzy w studio, jest cyklorama. To biała, zagięta ściana, pozwalająca na uzyskanie ciekawych i estetycznych ujęć.

Można pokusić się o stwierdzenie, że w fotografii główne skrzypce gra światło. Z tego powodu najlepiej byłoby mieć źródło naturalnego światła w swoim studiu. Nie zawsze jednak jest to możliwe, a dodatkowo – słońce bywa kapryśnie. Dlatego kompleksowe studio fotograficzne powinno być wyposażone w dobre lampy błyskowe lub LED, a także softboxy. Ilość lamp, ich moc oraz barwa powinny być uzależnione od rezultatów, jakie chcemy osiągnąć, a także pory dnia, jaką przeznaczamy na fotografię. 

Jaki jest koszt zbudowania studia fotograficznego?

Jak już zostało wspomniane, istotnym elementem każdego studia fotograficznego są lampy błyskowe. Podstawowe modele, które pozwalają na korzystanie z softboxów oraz posiadają regulację mocy błysku, kosztują mniej więcej 250-300 zł. Softboxy możemy spotkać w wielu wariantach – są szczególnie ważne w fotografii portretowej. Na początek wystarczy nam softbox za mniej niż 100 zł, jednak wraz z upływem czasu warto zaopatrzyć się w lepszy model, dający więcej możliwości. Studio fotograficzne musi też być wyposażone w wyzwalacz oraz statyw oświetleniowy, co w sumie jest wydatkiem rzędu 200 zł – oczywiście w wersji podstawowej, dla początkujących fotografów. Warto jest również zainwestować w drugie źródło światła. 

Podsumowując, całkowity koszt budowy studia fotograficznego nie powinien przekroczyć 1000 zł. Oczywiście mowa tu o sprzęcie podstawowym, nie z najwyżej półki. Jest to jednak bardzo dobre rozwiązanie na początek – dzięki podstawowemu sprzętowi, zyskamy większą samoświadomość. Przekonamy się, co i jak chcemy fotografować, a dzięki temu łatwiej będzie nam pokierować dalszymi zakupami oraz coraz bardziej rozwijać nasze studio fotograficzne.

Materiał zrealizowany przy współpracy z Apeturestudio.pl