Okulary wirtualnej rzeczywistości dla początkujących

Okulary wirtualnej rzeczywistości dla początkujących

Technologia wirtualnej rzeczywistości sprawia niemałą frajdę każdemu, kto się nią zetknie. Niestety jednak – przynajmniej na dziś – nie stanie się ona technologią obecną w każdym domu. Dlaczego? Główną barierą są tu oczywiście koszta, które – choć w przypadku okularów współdziałających ze smartfonami niższe – mogą być naprawdę odstraszające.

Okulary vr dzielą się na okulary do komputera i, jak wspomnieliśmy, okulary do smartfona. Te pierwsze nie zagwarantują dobrej rozrywki, jeżeli nie posiadamy maszyny wydajnej, zwłaszcza jeśli chodzi o kartę graficzną. Co więcej: pomimo że już same okulary komputerowe to koszt minimum 3000 zł, trzeba dokupić jeszcze kontroler, który kosztuje mniej więcej 800-1000 zł, a także wspomnianą kartę graficzną. Ile zapłacimy za tę ostatnią? Skoro musi być to np. GeForce GTX 970, to będzie to cena rzędu 1200-1500 zł, a więc jeszcze raz: koszta mogą tu być naprawdę największą barierą.

Okulary wirtualnej rzeczywistości to z kolei tańszy wydatek, ale z drugiej strony nie pozwalają one na granie w bardziej zaawansowane gry. Z badań wynika jednak, że większość użytkowników vr chętnie na takowe się decyduje, ponieważ po pierwsze – smartfon jest urządzeniem powszechnego użytku, a więc sam w sobie nie stanowi wydatku. Po drugie zaś – gry i filmy vr, które są dostępne na smartfony, są mimo wszystko w naprawdę wysokiej jakości, sprawiając niezwykłą frajdę.

Bez względu jednak na to, czy zdecydujemy się na okulary vr samsung, czy na najnowszy model oculusów, zawsze musimy mieć na względzie, że za obraz odpowiada urządzenie, które go wytwarza, a więc smartfon/komputer. W takim zaś świetle rzeczywiście bardziej opłacalnym jest kupno tych pierwszych, nawet gdyby miał to być tylko zakup przejściowy w oczekiwaniu, aż technologia wirtualnej rzeczywistości na komputery stanieje.

Powyżej ograniczyliśmy vr do gier, ale warto wiedzieć, że – zwłaszcza w krajach zagranicznych – ma ona zastosowanie w wielu innych branżach. Jedną z nich jest np. branża terapeutyczna, w której – właśnie dzięki okularom vr – niepełnosprawne dzieci mogą „wychodzić” ze szpitala, podróżować po świecie itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *